VYZNAM SPRIEVODCOVSKEJ ČINNOSTI

Služby v CR - si vyžaduje prítomnosť ľudského činiteľa - pracovníka CR. Meradlom hodnotenia štandardu služieb CR sú:

1. Kvantita a kvalita (hygiena, čistota, celkový vzhľad prostredia.

2. Pracovný personál - vystupovanie a správanie sa pracovníkov, ktorí služby poskytujú, t.j. odbornosť, zručnosť, pohotovosť, jazykové schopnosti, morálno - vôľové vlastnosti atď. Toto v plnej miere platí pre SPRIEVODCOV CR. Pri upokojovaní potrieb účastníkov CR majú sprievodcovia CR nezastupiteľnú a významnú úlohu. Ich činnosť nemožno nahradiť mechanickými, technickými, či inými prostriedkami a pomôckami.

DEFINÍCIA:

"Sprievodcovská činnosť je OPAKOVANÉ SPREVADZANIE skupín alebo jednotlivých účastníkov CR, starostlivosť o dodržiavanie dohodnutého programu a štandardu služieb a poskytovanie informácií za úhradu." - Ján Orieška

- POSKYTOVNIE INFORMÁCIÍ ZA ÚHRADU - slovný (odborný výklad sprievodcu CR

- ZA ÚHRADU - nie len úhrada za informácie, ale rozumieme tomu úhradu za služby

- STAROSTLIVOST O DODR_IAVANIE PROGRAMU A ŠTANDARDU SLUŽIEB - je a) riešenie kolíznych (nezhoda, nezrovnalosť) situácií

b) riešenie reklamácií (ak nie je dodržaný program alebo štandard kontrahovaných služieb vplyvom subjektívnych alebo objektívnych faktorov.

KATEGÓRIE SPRIEVODCOV

  1. Sprievodcovia CR alebo cestovných kancelárií - väčšinou ide o sprievodcov touroperátorov:
  2. 2. Miestni sprievodcovia (vlastivední)

    . SPRIEVODCOVIA CR - TOUROPERÁTOROV

    Rozlíšenie podľa pracovných povinností:

    1. TECHNICKÝ sprievodca CR - organizuje a zabezpečuje služby bez výkladu. Poskytuje výlučne službu technického charakteru.

    2. ODBORNÝ sprievodca CR - počas prepravy a v navštívených miestach podáva aj výklad.

    3. DELEGÁT - pôsobí v strediskách CR, v ktorých sa koncentrujú klienti touroperátora. Stará sa o účastníkov vo viacerých ubytovacích zariadeniach, alebo aj v strediskách.. Poskytuje len faktografické informácie súvisiace s pobytom, pobytovým miestom a cieľovou krajinou.

    II. MIESTNI - VLASTIVEDNÍ SPRIEVODCOVIA

    1. Sprievodcovia po kultúrno - historických pamiatkach

    2. Horskí sprievodcovia a horskí vodcovia

    3. Sprievodcovia po sprístupnených jaskyniach

    OSOBNOSŤ SPRIEVODCU CR

    Sprievodcovské služby poskytujú interní alebo externí pracovníci CK. Primárnym faktorom kvality SLUŽIEB je:

    a) OSOBNOST SPRIEVODCU CR, T.J. súhrn duševných vlastností a schopností, na základe ktorých sa pohotovo rozhoduje, koná a rieši vzniknuté situácie. Mnohé sú osobitné a zvláštne a vôbec nemožno o nich vopred uvažovať. Patria sem: zmysel pre organizovanie, poriadok, pohotové reakcie, rýchla orientácia v teréne, výborná pamäť, logické a presné myslenie, správne a včasné rozhodovanie, záľuba v cestovaní, chuť pracovať s ľuďmi, jazykové a rečnícke nadanie.

    b) ODBORNÁ ERUDÍCIA (dôkladné vzdelanie, zbehlosť v určitých odboroch) - odborný profil SCR. Zabezpečujú ju vzdelávacie inštitúcie, ktoré disponujú potrebnými materiálnymi, ale hlavne personálnymi podmienkami. Vlastníctvo preukazu SCR nemusí potvrdiť očakávaný kvalitný pracovný výkon. SCR musí disponovať vedomosťami z dejín a súčasnosti kultúry, geografie CR, metodiky sprievodcovskej činnosti, poznať súčasné politické a spoločensko - kultúrne i hospodárske dianie. Sprievodca v zahraničnom CR má rozhodujúci vplyv na utváranie názorov účastníkov o našej, resp. navštívenej krajine.

    Najcennejším príspevkom k úspešnému priebehu pobytu (zájazdu) je VÝKLAD. Tu sa potvrdí, že nestačí len vedieť pekne hovoriť, ale je dôležité aj mať čo povedať (musí byť neustále v „centre diania“, vedieť dokonale jazyk - sebavzdelávanie a sebazdokonaľovanie).

    Jednotliví a neopakovateľní sú nielen sprievodcovia, ale aj účastníci CR. Zájazd (pobyt) je mimoriadnou udalosťou, ľudia sa menej kontrolujú, sú uvoľnenejší. Majú nárok na oddych, odpočinok, rekreáciu - jej úspešnosť v mnohom závisí od sprievodcu CR.

    c) FYZICKÉ DISPOZÍCIE (sklon, predpoklad) - jednotlivé druhy zájazdov a pobytov kladú diferencované nároky na fyzickú kondíciu. Je samozrejmá požiadavka mať dobrý zdravotný stav. Jednotlivé pobyty a zájazdy si vyžadujú rôzny stupeň fyzického zaťaženia. Sprievodca musí byť striedmy vo fajčení, pití alkoholu, absolútne bez omamných látok, musí mať správnu životosprávu a dostatok spánku.

    Na kvalitu služieb CR - relatívne nezávisle od osobnosti sprievodcu CR vplývajú aj ďalšie faktory:

    TYPY sprievodcov CR

    Sprievodca CR aktívne pôsobí v skupine účastníkov CR. Cez neho a ním sa prenášajú informácie, zabezpečuje plnenie plánovaného programu. Podľa svojich schopností, skúseností a osobných kvalít uplatňije určitý štýl práce.

    Podľa prístupu k účastníkom a toho, ako im sprievodca umožňuje spoluúčasť rozlišujeme tri typy srpievodcov CR:

    1. AUTOKRATICKÝ TYP – všetky rozhodnutia robí sám, neumožňuje spoluúčasť kolektívu sprevádzaných účastníkov, názory účastníkov ho nezaujímajú, od účastníkov sa dištancuje, je panovačný. Je to NEGATÍVNY typ sprievodcu CR.
    2. LEBERÁLNY typ taktiež nespolupracuje so skupinou, ponecháva jej však úplnú voľnosť. Jediný kontakt obyčajne má so skupinou pri poskytovaní informácií a zabezpečovaní záväzného programu. Jeho scxhopnosti, znalosti ani vlohy nestačia na výkon tejto funkcie. Na úspechu zájazdu, pobytu má minimálny podiel. Svojou činnosťou spôsobuje skôr chaos a deorganizáciu.
    3. DEMOKRATICKÝ typ sprievodcu je založený na spolupráci so skupinou účastníkov, vedie skupinu za jej priamej účasti. Rešpektuje, vedomý si svojej zodpovednosti aj názory a námety členov skupiny. Využíva motiváciu, disciplínu a integračné tedencie skupiny, jej moralny profil. Týmto vykonáva určitý spoločenský tlak na podriadenosť záujmov jednotlivcov záujmom väčšiny členov skupiny.

     

    SPRIEVODCOVSKÉ SLUŽBY A ICH VÝVOJOVÉ TENDENCIE

    Vznik a vývoj sprievodcovských služieb je spätý so vznikom a rozvojom cestovania a CR. Postupne začali ľudia cestovať nielen z existenčných, obchodných, zdravotných, kultúrnych a športových dôvodov, ale aj za zábavou, oddychom, rozptýlením a pod.

    Cestovanie až postupne nadobúdalo organizovaný charakter súvisiaci s existenciou a činnosťou prvých organizátorov ciest, vrátane sprievodcov. Svoj význam v histórii CR a sprievod. činnosti plní aj cestopisná literatúra, bez ktorej sa sprievodca ani teraz nezaobíde. Je pomôckou pre tých, ktorí chcú cestovať.

    Za najstarších cestovateľov sa považujú Egypťania, Gréci a Rimania, na svojich cestách po svete využívali organizátorov ciest a miestne obyvateľstvo ako sprievodcov a tlmočníkov.

    Prvé opisy ciest pochádzajú od gr. dejepisca HERODOTA (480 až 425 pred Kr.), ktorý opisuje krajiny v oblasti Stredozemného mora (mestá, pamätihodnosti, kultúrne pamiatky, morálku obyvateľstva, spôsob života, ubytovacie zariadenia).

    Z čias panovania rímskeho cisára Diokleciána (280 až 305 n.l.) sa zachoval informátor ITINERARIUM - súpis vtedajších suchozemských a vodných ciest, vrátane uvedenia predpokladaných cestovných výdavkov.

    Grafickým znázornením rímskeho impéria je TABULA PENTINGERIANA - spracovaná geografom Castoriom - znázorňuje všetky vtedy známe vojenské a obchodné cesty, toky riek, pohoria, väčšie mestá a moria.

    Charakter a obsah sprievodcovskej činnosti sa začal viac napĺňať v STREDOVEKU. Cestovanie vtedy patrilo k spoločenskému bontónu európskej šľachty (rytieri, mladí šľachtici ap.) Spoznávali cudzie krajiny, spôsob života za účelom prípravy na budúce povolanie, diplomatické služby. Cesty trvali dlhší čas a zabezpečoval ich štáb ľudí s bohatými poznatkami, vedomosťami a skúsenosťami. Často využívali služby chudobných študentov, ktorí poznali šľachticom navštívenú krajinu. Títo poznali miestne pomery a ovládali cudzie jazyky. Na sprievodcovskú činnosť sa zameriavali aj kňazi a mnísi, ktorí sprevádzali pútnikov počas hromadných návštev pútnických miest (Rím, Jeruzalem, Betlehém a ďalších), cestujúcich oboznamovali s historickými pamiatkami, kultúrou a umením.

    Obchodníci v tom čase používali a sami spracovávali, vydávali tlačených sprievodcov, ktoré okrem opisov ciest obsahovali aj pokyny a rady o správaní sa počas cestovania, napr. Francúzska, Španielska, Talianska a Palestíny z roku 1522.

    THOMAS COOK

    Nový charakter sprievodcovskej činnosti podmienil rozvoj priemyslu a dopravy V 19. st. cestovanie nadobudlo charakter spoločenskej činnosti so znakmi podnikania.

    Novodobý CR datujeme do roku 1841, kedy sa uskutočnil prvý HROMADNÝ TURISTICKÝ VÝLET 570 účastníkov cesty vlakom pri príležitosti otvorenia železničnej trate z Derby do Ragby v ANGLICKU. Zorganizoval ho THOMAS COOK (1808-1892). Považuje sa za zakladateľa prvej modernej CK. Ukázal, ako sa dajú služby CR poskytovať, sprostredkovať a čo je sprievodcovská činnosť. Už vtedy zdôrazňoval nevyhnutnosť odborných a jazykových znalosti, tiež organizačných schopností. V r. 1851 v Londýne sa konala I. medzinárodná priemyslová výstava. Cook zorganizoval z Yorkshiru návštevu na ňu pre 165 návštevníkov. Prvý zahraničný zájazd - do Paríža v roku 1855 na Svetovú výstavu a od r. 1856 - pravidelné zájazdy do ostatných európskych krajín. Založil filiálky na ostatných kontinentoch, ba odhodlal sa organizovať aj cestu okolo sveta za 222 dní. Vo svoje práci používal mnohé prvky, ktoré sa v čiastočne upravenej podobe používajú v CR a sprievodcovskej činnosti dodnes.

    - VYDÁVANIE tzv. blanketových ÚVEROVÝCH LISTOV - ich držiteľov oprávňujú využívať služby v zariadeniach C, ktoré sú v zozname ,

    - POUZÍVANIE ROOMING LISTOV na rezervácie vopred zaplateného ubytovania. List dostal hotel už pred príchodom hosťa, s opisom hosťa, aby sa vedel na neho pripraviť.

    - spravovaných popis trás, časových harmonogramov, programov vrátane všetkých zabezpečených služieb.

    Nemecký vydavateľ a kníhkupec KARL BAEDEKER (1801-1895) - rovesník T. Cooka má zásluhu na vydávanie knižných sprievodcov so všetkými potrebnými informáciami (mapkami, trasami, údajmi o kultúrnych pamätihodnostiach, obyvateľstve, ubytovacích zariadeniach, možnostiach dopravného spojenia, cenách ap.). Prvého sprievodcu vydal v roku 1827. Moderný typ knižného sprievodcu podľa predlohy Angličana Johna Murraya vydal v roku 1835 (cesta zo Strassburgu do Rotterdamu).

    Pojem "beadeker" dodnes označuje cestovné príručky, sprievodcov.

    Rozvoj sprievodcovskej činnosti v 19. st. často súvisel s ochranou cestujúcich pred zlodejmi a podvodníkmi. Boli organizované policajtmi, napr. v Nemecku.

    Začínajúci skialpinizmus a horolezectvo si vyžadovali HORSKÝCH VODCOV.

    Na rozhraní 19./20.st. zaznamenávame ďalší rozvoj dopravy - pozitívne to vplývalo na rozvoj CR. Okrem železnice sa módnymi stali najmä plavby luxusnými parníkmi. Na každom bol sprievodca ako riaditeľ zájazdu. Staral sa o pohodlie a rozptýlenie cestujúcich, poskytoval im informácie a bol ich spoločníkom.

    V 50. až 70. rokoch 19. st. tvorili väčšinu účastníkov CR Angličania. Vďaka lodnej doprave začali výmenné plavby medzi Angličanmi a Američanmi od roku 1860.

    Rozvoju CR napomáhal vznik ďalších CK, turistických klubov a asociácií (klub velocipedistov, družstevná asociácia pre rekreáciu ap.). CK vznikali aj v Nemecku a vo francúzsku a okrem iných služieb poskytovali aj služby sprievodcov CR.

    Začiatkom 20. storočia sa objavila AUTOMOBILOVÁ DOPRAVA - následne aj LETECKÁ. Obe podstatne zrýchlili presuny a zvýšili mobilitu obyvateľstva. Tak ako rástol počet účastníkov CR, rástol aj počet sprievodcov a začal sa u nich profilovať PROFESIONALIZMUS.

    VÝVOJ SPRIEVODCOVSKEJ ČINNOSTI NA SLOVENSKU

    Do 1.1.1993 sa sprievodcovská činnosť viaže na existenciu Československa. Trval tento vývoj nepretržite od roku 1920 do II. polovice 60-tych rokov bezohľadu na zmeny názvov.

    Sprostredkovateľské a organizátorské podniky CR vznikali najskôr v Česku (r. 1964 CKM, Sport-turist, Rekrea, r.1969 Autoturist, potom na Slovensku r. 1969 Slovakoturist a Tatratour. V roku 1990 bol prijatý ZÁKON O SÚKROMNOM PODNIKANÍ, neskôr o živnostenskom podnikaní - explózia vzniku CK. Koncom roku 1992 bolo na Slovensku registrovaných vyše 800 cestovných kancelárií.

    V 60. a na začiatku 80. rokov sa príprave sprievodcov CR venovali CK iba jednotlivo. Hodnotenie činnosti sprievodcu nebolo primerané jej významu, často bol predmetom kritiky účastníkov CR. Preto v r. 1974 Ústredný metodický a koordinačný zbor pre prácu so sprievodcami (ÚMKZ), ktorý vznikol pri Vládnom výbore pre CR SR špecifikoval práva a povinnosti sprievodcov, zabezpečil:

    PRVÚ ETAPU jednotného preskúšania sprievodcov CR. Jej cieľom bolo zistiť úroveň a početnosť vtedy rozptýleného sprievodcovského zboru. Preskúšanie trvalo v r. 1976 až 1981 sa vyznačovalo nedostatkom literatúry, rôznorodou prípravou sprievodcov v rôznych CK, často aj nesprávnou informovanosťou o obsahu skúšok ap. Napriek tomu sa zistil počet a štruktúra sprievodcovského zboru, vrátane jazykovej orientácie. Úspešní frekventanti preskúšania dostali preukaz a odznak sprievodcu CR jednotne graficky upravené.

    DRUHÁ ETAPA (1981 - 1989) jednotný postup pri výbere, príprave kvalifikačných a overovacích skúšok. Pre záujemcov o vykonávanie sprievodcovskej činnosti boli formulované kritéria , ktoré mali splniť pred zaradením do kvalifikačného kurzu (občianska bezúhonnosť, organizačná zdatnosť, vekové ohraničenie, dobrý zdravotný stav, ukončené stredné vzdelanie s maturitou atď.) Príprava sa uskutočňovala podľa jednotnej osnovy v celom Československu a končila kvalifikačnou skúškou. Úspešné ukončenie - dostal odznak a preukaz SCR. Po 5 rokoch - overovacie skúšky: prvýkrát po PÍSOMNOM TESTE sa podrobil overovacej skúške I. stupňa, po ďalších 5 rokoch - ÚSTNA overovacia skúška II. stupňa.

    Príprava sprievodcov CR sa vykonávala aj v školách - vybraných stredných ekonomických a na Fakulte ekonomiky služieb a CR VŠE v Banskej Bystrici (v Prahe na VŠE).

    Ku koncu roku 1986 evidoval CK v ČSSR 19tisíc sprievodcov, 99,7 % externých (popri hlavnom pracovnom pomere), 0,3 % interných - vykonávajúcich toto povolanie ako hlavný pracovný pomer. Na Slovensku z 19tisíc bolo asi 3 tisíc sprievodcov CR.

    Od 1.1.1991 sa začal uplatňovať: Systém udeľovania oprávnení na výkon sprievodcovskej činnosti. Bol výsledkom dohodu medzi českým a slovenských Ministerstvom obchodu a CR. Ministerstvo zriadilo aj PORADNÝ ZBOR pre sprievodcovskú činnosť, aby zabezpečilo kvalitu spriev. služieb. Zbor ako poradný a iniciatívny orgán riaditeľa sekcie CR sa zameriaval na usmerňovanie a rozvíjanie sprievodcovskej činnosti a koordináciu činnosti podnikateľských subjektov v CR. Mohol byť veľmi užitočným orgánom, no bez vysvetlenie zanikol.

    Podobný osud stihol aj krátkodobo pôsobiacu Spoločnosť sprievodcov CR so sídlom v Bratislave. Mala sa konštituovať ako organizácia obhajujúca záujmy S CR vo vzťahu k štátnej správe, CK a iným subjektom pôsobiacim v CR.

    Rozdelením ČSFR 1.1.1993 stratil opodstatnenosť aj Systém udeľovania... Na zabezpečenie kvality sprievodcovskej činnosti Ministerstvo hospodárstva - sekcia CR vydala ZÁSADY UDEĽOVANIA PRÁVNENÍ NA VYKONÁVANIE SPRIEVODCOVSKEJ ČINNOSTI V CR.

    PRÍPRAVA SPRIEVODCU CR NA ZÁJAZD (POBYT)

    Sprievodcovia sú v priamom a sústavnom styku s účastníkmi CR, preto majú rozhodujúci vplyv na spokojnosť. Predpokladom kvalitného výkonu funkcie je dôsledná všeobecná a odborná PRÍPRAVA.

    Pridelenie zájazdu (pobytu) sprievodcovi CR

    Zájazd (pobyt) sprievodcovi prideľuje v dostatočnom časovom predstihu zodpovedný pracovník CK. Prideľuje sa písomnou formou alebo ústnym dohovorom. Obe sú záväzné. Sprievodca musí oznámiť CK ak sa na pridelenom zájazde nemôže zúčastniť.

    Pri pridelení zájazdu sa sprievodca oboznámi:

    - s číslom pobytu zájazdu)

    - plánovaným počtom účastníkov

    - druhom dopravy

    - trasou

    - programom

    - druhom a rozsahom služieb a ďalšími informáciami.

    Toto všetko je využije v príprave topografickej, psychologickej a chronologickej. V prípade forfaitového zájazdu je nevyhnutné sa skontaktovať so zástupcom objednávateľa a osobne či telefonicky s ním dohodnúť všetky podrobnosti.

    Prvý zájazd (pobyt) si vyžaduje vo fáze prípravy vypracovať INFORMAČNÉ MINIMUM. Pri ďalších zájazdoch (pobytoch) sa dopĺňa a inovuje. Informácie z minima využije v sprievodcovskom výklade

    Spracovanie informačnéh o minima

    Informačné minimum je primum necessrium - prvé potrebné pre každého sprievodcu CR. odporúča sa táto ŠTRUKTÚRA INFORMÁCIÍ:

    1. Oficiálny názov štátu a hlava štátu

    2. Štátne symboly (znak, zástava, hymna)

    3. Politický systém (politické strany, spoločenské organizácie, občianske hnutia)

    4. Orgány štátnej moci a správy

    5. Územie (poloha, rozloha, dĺžka štátnych hraníc, vzdialenosti, nadmorská výška, podnebie, vodopis, hlavné mesto a veľkomestá)

    7. Príroda (nerastné bohatstvo, flóra, fauna)

    8. Obyvateľstvo (počet, hustota, štruktúra, národnosti)

    9. Jazyk, písmo a písomníctvo

    10. Národopis a ľudová tvorivosť

    11. Priemysel a energetika

    12. Poľnohospodárstvo

    13. Doprava

    14. Obchod a financie

    15. Sociálna politika

    16. Zdravotníctvo

    17. Školstvo a ved

    18. Kultúrny život a umenie

    19. Pamiatky a pamiatková starostlivosť

    20. Cirkevné a náboženské inštitúcie

    21. Vonkajšie vzťahy štátu

    22. Svetové prvenstvá

    23. Svetové osobnosti

    24. Kalendár (štátne sviatky, cirkevné sviatky, ostatné významné dni)

    25. Dejiny

    Účelom spracovania IM je:

    a) prehľadne usporiadať informácie o krajine,

    b) vedieť ich stručne a rýchlo použiť

    c) vedieť vystihnúť podstatu.

     

     

     

     

     

     

     

    Diferenciácia informácií podľa obsahu

    Obsah informácie

    Príklad

    Povinnosť sprievodcu

    Konštantný

    (nemenný)

    nadmorská výška

    rok významnej udalosti,

    vzdialeosť vzdušnou čiarou

    Vedieť naspamäť!

    Variabilný

    (premenlivý)

    Počet obyvateľstva

    Priemerná mzda

    Hektárové výnosy

    - uviesť dátum, ku ktorému sa informácia vzťahuje,

    - uviesť najnovšiu inf.

    - porovnávaním informácii naznčiť trend

    Diskutabilný

    (sporný)

    Pôvod názvu mesta,regiónu

    - Uviesť, že inf.je sporná

    - uviesť možné hypotézy

    Fiktívny

    (vymyslený)

    Prečo je Kriváň krivý?

    Zdôrazniť,že je to vymysle-

    né, že ide o povesť

     

     

     

    Sprievodca musí sa naučiť informácie používať v AKTUÁLNYCH SÚVISLOSTIACH (o priemysle rozprávať počas prechádzanie popri priemyselných objektoch).

    Zvýšenie záujmu účastníkov dosiahneme neustály POROVNÁVANÍM informácie:

    - v zahraničí pre našich porovnávame informácie o danej krajine so Slovenskom,

    - na Slovensku pre zahraničných účastníkov porovnávame údaje Slovenska s krajinou našich hostí).

    Pri porovnávaní jednotlivých reálií dvoch krajín ide o reálie:

    a) identické (totožné) - nevyžadujú si osobitný komentár

    b) analogické (podobné) - bez komentára sa nezaobídu

    c) diferentné (rozdielne) - vysvetliť podrobnejšie.

    Identita, analógia diferenciácia reálií sa nedá určiť absolútne. Ide o RELATÍVNE porovnanie dvoch konkrétnych nacionálne teritoriálnych realít.

    Pri poskytovaní údajov je potrebné používať relatívne, nie absolútne charakteristiky (Slovensko je x-krát menšie ako Anglicko). Vzájomné porovnanie - paralela umožňuje inf. lepšie pochopiť prípadne si ju zapamätať. Zvlášť je používanie paralel potrebné pri poskytovaní informácií z histórie.

     

     

     

     

     

     

    Historické paralely z hľadiska obsahu

    Historická paralela

    Obsah porovnávaných

    informácií

    Príklad

    Ekvivalentná synchrónna

    Podobný z toho istého ča-

    sového obdobia

    KU- Praha zal. 1348

    Tatevská univ.Armén 1348

    Ekvivalentná asynchrónna

    Podobný, z rozdielneho ča-

    sového obdobia

    KU-Praha zal.1348

    Academica Istropolitana

    Bratislava, založená 1465

    Neekvivalentná synchrónna

    Rozdielny, z toho istého časového obdobia

    KU 1348 Praha

    1348 – Angl. Podväzk.rad

    Neekvivalentná

    asynchrónna

    Rozdielny z rozdielneho

    časového obdobia

    1348 – KU Praha

    1492-objavenie Ameriky

    Pri spracovaní a používaní informácií rešpektujeme DÔLEZITOST ICH OBSAHU (určuje ju dosah významu informácie) a ZAUJÍMAVOST (určuje ju počet záujemcov o túto informáciu).

    VÝZNAM . svetový, kontinentálny (európsky), medzinárodný, celoštátny, národný, oblastný (regionálny), odborný (odborový), skupinový, osobný (individuálny). Je potrebné vedie o určité inf. VZBUDIT ZÁUJEM.

    Obsah informácie sám o sebe nie je zaujímavý, ale je zaujímavý svojím spôsobom (všetko nemôže zaujímavé alebo nezaujímavé). Dobrý výklad vyvoláva záujem, nezáživný výklad môže klientov (poslucháčov oňho pripraviť (FOGEL). Záujem účastníka o obsah informácie ovplyvňuje zaujímavosť jej podanie. Zaujímavosť nie je priamoúmerná dôležitosti informácie. Všeobecne platí:

    - všetko nové je zaujímavé

    - všetko nové o niečom známom je zaujímavejšie

    - všetko nové o niečom blízkom je najzaujímavejšie.

    Preto výklad, keď má byť zaujímavý, nemusí obsahovať len samé nové informácie, ale tiež nové poznatky o reáliách, ktoré sú účastníkom známe a blízke. Pomocou nich približuje neznáme, vzdialené - tiež dôležité a vzácne informácie.

    Je dôležité vedieť čo je pre z hľadiska zaujímavosti pre rôznorodú skupinu najzaujímavejšie. Od čo najväčšieho kolektívu postupujeme k jednotlivcom.

    Pre účastníkom AZCR tuzemský sprievodca obyčajne nie je prvým ani jediným informátorom o našej krajine. Sprievodca by mal predvídať (vedieť) s akými názormi sem cudzinec prišiel. Informácie môže mať:

    - objektívne (pravdivé), jej obsah zodpovedá skutočnosti,

    - subjektívna, mylná, nesprávna, nezodpovedá skutočnosti

    - dezinformácia ide o vedomé skresľovanie (nie omyl, chybu či nepresnosť): POZITÍVNA dezinformácia charakterizuje skutočnosť lepšiu ako je. NEGATIVNA - horšie ako je.

    Dezinformácia môže mať úspech len vtedy, keď si ju príjemca nemá možnosť overiť. Sprievodca zásadne musí byť OBJEKTÍVNYM INFORMÁTOROM. Nemal by poskytovať informácie, ktoré poškodzujú meno štátu alebo súvisia so štátnym tajomstvom.

    Informácie do IM sprievodca získava z encyklopédií, slovníkov, odborných publikácií, kníh, sprievodcov, časopisov, novín, TV, rozhlasu ap.

     

    TOPOGRAFICKÁ PRÍPRAVA

    Topografická príprava je zameraná na jednotlivé MIESTA nachádzajúce sa na TRASE ZÁJAZDU, resp. pobytové miesto. Predpokladom top. prípravy je PRESNÉ URČENIE TRASY a jej preštudovanie na mape. Sprievodca sa oboznámi s:

    - OSOU ZÁJAZDU - udáva hl. cieľ a smer

    - kilometrovými vzdialenosťami,

    - dobou trvania,

    - rozdelením trasy na jednotlivé úseky.

    POSTUP TOPOGRAFICKEJ prípravy:

    a) Pripraviť si dostatočný počet EXCERPČNÝCH lístkov na každý jednodenný úsek trasy. Do záhlavia zaznačiť v skratkách:

    - sídla (mestá a obce)

    - zemepisné jednotky (pohoria, vodné toky atď.)

    - správne administratívne celky (okresy, kraje)

    - národopisné regióny

    - historické oblasti ap.

    v poradí ako po sebe podľa mapy nasledujú.

    Rubová strana excerpčného lístka (formát A6)

    Dejinný vývoj, súčasnosť, budúcnosť

    Porovnania

    I

    Porovnania

    II

         
         
         
         
         

    LÍCNA STRANA EXCERPČNÉHO LÍSTKA (formá t A6)

    Znak mesta Miestny názov Administratívne zaradenie pôvod názvu počet obyvateľov

    Porovnania

    I

    Porovnania

    II

    1.

    Poloha

       

    2.

    Podnebie

       

    3.

    Príroda

       

    4.

    Kultúra

       

    5.

    Kultúra

       

    6.

    Historické pamätihodnosti

       

    7.

    Súčasné pozoruhodnosti

       

    8.

    Zaujímavosti a osobitosti

       

    9.

    Významné osobnosti

       

    10.

    Dôležité udalosti

       

    Zdravotnícke, rekreačné, zábavné, ubytovacie a pohostinské zariadenia, parkovanie, čerpadlá PHM, autoservisy, polícia apod.

    b) ZÁHLAVIE excerpčného lístka musí sa označiť miestnym názvom (toponymom) a doplniť pôvod (etymológiu miestneho názvu) Prešov - preš ap.

    Pôvod sa musí vyhľadať v odbornej literatúre a ľudové vysvetlenia len doplniť v odbornom výklade pôvodu. Pre účastníkov ZCR uviesť aj paralely: Nové Zámky - NEW CASTLE, zaregistrovať cudzie názvy:

    Benátky - Venecia, Drážďany - Dresden, zo starších názvom Bratislava - Pressburg, prípadne Istropolis Istros - Dunaj, polis - mesto. Z toho je odvodená Academia Istropolitana.

    Do záhlavia uviesť:

    - miestny znak (erb mesta) - sprievodca ho musí popísať a komentovať. Heraldiku využiť vo výklade dejín sídla, prípadne analógie mestských znakov,

    - počet obyvateľov - uviesť dátum kedy bol počet zistený, doplňať stále novými údajmi,

    - - administratívne zaradenie sídla (okres, kraj), príslušnosť k historickému alebo etnografickému celku.

    c) do vodorovných číslovaných rubrík na líci aj na rube uvádzať údaje zo všetkých dostupných pomôcok (máp. atlasov, knižných sprievodcov, monografií, slovníkov) v tomto poradí:

    1. POLOHA (určujú ju súradnice podľa poludníkov a rovnobežiek, nadmorská výška, umiestnenie na brehu vodných tokov, úpätí, svahov, vrcholoch hôr, vzdialeností s smerov iných sídiel (Čierna nad Tisou má rovnakú vzdialenosť k moriam: Baltickému, Čiernemu a Stredozemnému, a to 676 km.

    2. PODNEBIE - je dôležité pre návštevníkov z iných klimatických pásiem

    3. PRÍRODA - fauna, flóra, nerasty

    4. HOSPODÁRSTVO - poľnohospodárstvo, priemysel, doprava a obchod

    5. KULTÚRA - od kultúrno - osvetových zariadení (divadlá, múzeá, kiná) cez školstvo a telovýchovu

    6. HISTORICKÉ PAMÄTIHODNOSTI - významné

    7. SÚČASNÉ POZURUHODNOSTI - "

    8. ZAUJÍMAVOSTI A OSOBITOSTI - aj keď sa môžu objaviť aj inde, nesmie sa na nich zabudnúť

    9. VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI - ich narodenie, pôsobenie, smer, dielo ap. sú spojené s určitým sídlom

    10. VÝZNAMNÉ DÔLEZITÉ UDALOSTI - z histórie i súčasnosti, ktoré poukazujú na význam daného sídla (MMM v Košiciach)

    PRAKTICKÉ INFORMACIE o rôznych druhoch zariadení: zdravotnícke, rekreačné, zábavné, ubytovacie, pohostinské, čerpacie stanice PHM, autoservisy, verejné WC ap.

    RUB EXCERPČNÉHO LÍSTKA - uviesť dejinný vývoj, súčasnosť a budúcnosť.

    d) ZVISLÁ RUBRIKA označená I.

    uvádzať kvantitatívne údaje. Vyhľadať zodpovedajúce paralely v aktívnom CR z krajiny návštevníka a v pasívnom CR naopak.

    e) ZVISLÁ RUBRIKA označ. II.

    - uviesť medzinárodné súvislosti údajov vo vodorovných rubrikách.

    f) Na rube ex. l. zaznačiť nielen významné historické udalosti späté s miestom na trase, ale aj súčasnosť a budúcnosť.

    g) Používať jazykový slovník na odstránenie terminologických nejasností pokiaľ sa pri spracovávaní stretneme s nejasnosťami.

    i) Vyplnený ÚVODNÝ ex. lístok vsunieme do obálky označenej názvom sídla a jeho poradovým číslom na danej trase. Takáto precízne spracovaný exc. lístok sa stane základom pre neustále dopĺňanie informácií o sídle na ďalších lístkoch, na ktorých sa rozpisujú jednotlivé rubriky z úvodného excerpčného lístka. Každý nový lístok k jednotlivej rubrike doplníme číselným kódom, napr. rubrika 5a, 5b, 5c ap. Obsah obálky má byť úmerný významu miesta na trase.

    j) týmto spôsobom spracujeme informácie aj o ostatných toponymách - objektoch, udalostiach, osobnostiach ap. osobitnú pozornosť venujeme miestam, súvisiacim s tematickým zameraním zájazdu.

    k) Podľa potreby do jednotlivých obálok prikladáme excerpčné lístky z informačného minima

    l) Obálky zoradiť podľa poradia ako nasledujú po trase

    m) Pripraviť si literárne, výtvarné, hudobné a iné ukážky, tiež magnetof. alebo video nahrávky.

    Spracovanie ex.l. podľa uvedeného postupu umožňuje:

    - použitie podľa potreby (zmeniť poradie, presúvať z jednej trasy na druhú ap.)

    - dopĺňať novými a aktuálnymi informáciami

    - výmenu medzi sprievodcami, pokiaľ si ich spracovávajú kolektívne, napr. pri časovo náročnej topografickej príprave.

    - opakovane sa k informáciám vracať, a tak si dopĺňať a rozširovať svoje poznanie.

    Vierohodnosť a objektívnosť informácií si sprievodca overuje individuálnym prieskumom (rekognoskáciou) terénu. Umožňuje zlepšiť a aktualizovať si výklad, získať nové cenné informácie a využiť ich pri sprevádzaní nasledujúcej skupiny. Pri rekognoskácií sa pracuje predovšetkým s mapou priamo v teréne.

    V praxi sa často stáva, že sprievodcovi neskoro pridelia zájazd, nemá sa čas naň takto pripraviť. Vtedy použije spracované INFORMACNÉ MINIMUM, ktoré bude tvoriť základ jeho výkladu. Musí však využiť svoju schopnosť improvizovať. Mnohé CK už majú spracované metodické pomôcky (trasy, sídla), ktoré sprievodcom požičiavajú. Vhodnou pomôckou sú aj knižní sprievodcovia - vybrať z nich vhodné informácie. Pomocou výpočtovej techniky sa dajú spracovať trasy s kilometrovými a časovými údajmi, číslovaním ciest ap. (program ROUTE) - popíše ako službu CK pre motoristov!

    KRATOGRAFICKÉ DIELA - ako zdroje informácií

    Kartografické dielo pomáha orientovať sa v priestore. Je výsledkom kartografického znázornenia Zeme, kozmu, kozmických telies alebo ich častí, javov a vzťahov.

    Patrí sem: MAPA, ATLAS A GLÓBUS.

    V CR používame turistické mapy, prehľadné mapy, automapy, autoatlasy, mapy miest a mapy so špecifickým obsahom.

    TURISTICKÉ MAPY - okrem základnej topografickej charakteristiky poskytujú informácie o turistických atrakciách, podmienkach na vykonávanie rôznych aktivít:

    - mapy pre peších turistov informujú o trasách, smeroch, dĺžke. Sú na nich vyznačené národné parky a chránené územia, turisticky významné objekty a lokality,

    - mapy pre cykloturistov poskytujú prehľad o cykloturistických trasách, ich smere, dĺžke, stúpaní a náročnosti,

    - mapy pre vodackú turistiku sú zamerané na vyznačenie splavných úsekov vodných tokov, ich nadväznosť na pešie trasy a cykloturistické

    - lyžiarske turistické mapy - vyznačenie smerov trás lyžiarskej turistiky. s uvedením ich dĺžky, stupňa náročnosti, s nadväznosťou na lyžiarske terény, vleky a lanovky, upozornenia na lavinózne územia ap.

    Všetky spomínané mapy vychádzajú zo všeobecnej topografickej situácie, ktorú generalizujú a obsahovo zdôrazňujú podľa účelu.

    PREHĽADNÉ MAPY CR - obyčajne doplňajú publikácie - turistických sprievodcov CR, alebo sú súčasťou propagačným materiálov určitých regiónov, územných celkov.

    AUTOMAPY A AUTOATLASY - poskytujú informácie o cestovných trasách, hlavne európskeho významu (označ. E, o diaľniciach, cestách 1. triedy aj o vedľajších trasách. Informujú o kilometrových vzdialenostiach, o sklone ciest v percentách, sú na nich vyznačené čerpacie stanice PHM, parkoviská, zariadenia supraštruktúry CR (motely, kempingy, pohostinské zariadenia. Ich súčasťou sú aj informácie o ponuke CR o kultúr. a historických pamiatkach (hrady, zámky, kúrie, sakrálne stavby), rekreačných možnostiach (vodné plochy, kúpaliská, žriedla termálnych a minerálnych vôd, rôznych pozoruhodných a vyhliadkových miestach ap.) Dôležitý je aj REGISTER SÍDIEL. Rozsah poskytovaných informácií závisí od druhu automapy alebo autoatlasu (prehľadný, podrobný, vreckový).

    PODROBNÝ - obsahuje navyše aj mapy veľkých miest, prejazdné mapy miest, prehľad vzdialenosti väčších miest, register sídiel vrátane PSČ, zoznamy čerpacích staníc, strediská prvej pomoci, zoznamy kultúrnych a prírodných pozoruhodností atď.

    Podrobný charakter okrem automáp majú aj železničné, autobusové a letecké mapy. Poskytujú prehľad o vnútroštátnych a zahraničných dopravných linkách a tratiach.

    MAPY MIEST - majú umožniť rýchlu orientáciu v sídle. základ tvorí teda ORIENTAČNÝ PLÁN ULÍC mesta (prípadne aj s číslovaním domov), doplnenie stručných informácií o MHD. Informujú aj o ubytovacích, stravovacích možnostiach CIK, obchodných centrách, autobusových a železničných staniciach, letiskách, taxislužbe, poštách, rekreačných možnostiach, kultúre, športe. Dôležitý je register ulíc. Mapy niektorých veľkých svetových miest (Londýn, Paríž, Moskva ap.) sú spracované vo forme atlasov.

    MAPY SO ŠPECIFICKÝM OBSAHOM - sú o jednom sledovanom jave v nadväznosti na základnú topografickú situáciu (mapa hradov, zámkov, fauny, flóry, lovnej zveri, chránených území ap.

    INÉ DRUHY MÁP - VŠEOBECNÉ GEOGRAFICKÉ A RELIÉFNE MAPY

    KNIZNÍ SPRIEVODCOVIA

    Knižní sprievodcovia - cestovné príručky sú primárnym zdrojom topografickej prípravy sprievodcu v CR. Ich prednosťou je:

    - prehľadnosť

    - stručnosť,

    - výstižnosť informácií /vo všeobecných al. špecifických sprievodcoch)

    VŠEOBECNÍ sprievodcovia - orientujú sa na reálie (fakty) o jednotlivých miestach, krajinách a veľkomestách, sú určené širokému okruhu užívateľov

    ŠPECIÁLNI sprievodcovia - sú určené záujemcom o putovanie, pešiu, cyklo alebo mototuristiku, potápanie, architektúru, dejiny al. umenia ap.

    Ideálny knižný sprievodca zatiaľ nevyšiel - požiadavky a názory užívateľov sú rôzne. Hodnotia sa podľa toho, či obsahujú prehľadné, členené, výstižné a praktické informácie pre cestujúcich, komentované návrhy, odporúčania ubytovacích a stravovacích zariadení. Má informovať OBSIAHLO, ale pritom koncentrovať sa na podstatné fakty, aby podľa prezentovaných informácií sa mohol účastník CR bez problémov zorientovať v neznámom teréne. Napriek širokej palete informácií a tém musí mať vreckový formát. Má sa čítať ľahko a podnecovať k činnosti. Dôležitou požiadavkou je PREHĽADNE SPRACOVANÝ REGISTER.

    ŠTRUKTÚRA KNIZNÉHO SPRIEVODCU o krajine:

    a) Stručné informácie o krajine:

    - geografická charakteristika

    - obyvateľstvo

    - hospodárstvo

    - štátne zriadenie a administratívno-správne členenie

    - dejiny spoločnosti

    - vývoj umenia a kultúry

    - prehľad hlavných kultúrnohistorických pamiatok

    b) Praktické pokyny a informácie:

    - pasové, colné a devízové predpisy

    - hraničné priechody

    - banky a mena

    - spoje a poštové poplatky

    - zastupiteľské úrady

    - doprava

    - informácie pre motoristov

    - ubytovanie

    - gastronómia

    - ostatné informácie (prevádzkový čas, služby lekárskej pomoci, polícia, sviatky ap.

    c) prehľad oblastí a miest CR

    d) register

    e) príručná mapa krajiny

    ŠTRUKTÚRA KNIZNÉHO SPRIEVODCU o meste alebo veľkomeste:

    - všeobecné a praktické informácie

    - informácie pre motoristov

    - kultúrno-historické informácie

    - odporúčané trasy - okruhy prehliadok

    - okolie mesta

    - stručný slovník frekventovaných výrazov a slovných spojení

    - register ulíc

    - mapa mesta a jeho okolia.

    Vydávanie sprievodcov má tradíciu hlavne v krajinách s rozvinutým CR - Nemecko. Na Slovensku stabilný vydavateľ knižných sprievodcov zatiaľ neexistuje.

     

     

     

     

     

    CHRONOLOGICKÁ PRÍPRAVA

    Je zameraná na obdobie a čas konania zájazdu (pobytu). Súvisí s vedením pracovného denníka a zostavením časového harmonogramu zájazdu (pobytu). Zužitkovávajú sa v nej poznatky z topografickej a psychologickej prípravy.

    PRACOVNÝ DENNÍK sprievodcu je jeho kalendárom a musí obsahovať všetko, čo súvisí, resp. pripadá na jednotlivé dni sprievodcovskej činnosti. Rámcovo ide o tieto informácie:

    1. Dátum a deň v týždni

    2. Dátum a letopočet krajiny návštevníka - moslimský, židovský kalendár

    3. Štátny sviatok, cirkevný sviatok, významný deň pracovného pokoja pre tuzemcami zahraničného klienta v jeho krajine, navštívenej krajine.

    4. Významné výročia na SR, v krajine klienta, v navštívenej krajine

    5. Javy a úkazy v prírode a na oblohe

    6. Predpokladané počasie

    7. Ľudové kalendárne zvyky a slávnosti

    8. Trhy, výstavné trhy a veľtrhy

    9. Umelecké výstavy

    10. Kultúrne podujatia

    11. Športové podujatia

    12. Mimoriadne podujatia

    13. Narodeniny, meniny a iné výročia účastníkov.

    Časť informácií môže sprievodca zistiť pred zájazdom: z kalendárov, prospektov, ročeniek, údaje o účastníkoch pri prevzatí dokladov z CK.

    HARMONOGRAM ZÁJAZDU (POBYTU) je jeho presný časový rozvrh, ktorý berie do úvahy výsledky topografickej, psychologickej a chronologickej prípravy. Jeho súčasťou je ITINERÁR TRASY. Pri spracovávaní je potrebné rozlišovať:

    1. ZÁVÄZNÝ PROGRAM - plánované prehliadky, ubytovanie, stravovanie

    Môže byť vyznačený červenou farbou a je potrebné ho dodržiavať. V prípade, že dôjde k časovej odchýlke, musí ho sprievodca upresniť.

    2. ODPORÚČANÝ PROGRAM

    3. VOĽNÝ PROGRAM

    Doplňuje sa o zoznamy telefonických kontaktov na dodávateľov služieb. Tieto pomáhajú operatívnosti v organizácií zájazdu.

    Harmonogram sprievodca spracúva na papieri FORMÁTU A5, na šírku v 10tich stĺpcoch v tomto poradí:

    1. kilometre

    2. čas príchodu a odchodu

    3. názov miesta

    4. výpis dôležitých informácií z komparatívneho informač. minima

    5. historické pamätihodnosti a súčasné pozoruhodnosti

    6. Zaujímavosti

    7. súvislosti a vzťahy s krajinou návštevníka

    8. spoločenské podujatia

    9. voľný program

    10. stravovanie, odpočinok WC

    Vzor spracovania 4 a 5 - str.73

    PRÍPRAVA SLOVNÉHO PREJAVU (VÝKLADU) SPRIEVODCU

    Slovný výklad je najvýznamnejším príspevkom k úspechu zájazdu, preto mu venujeme najviac pozornosti. Prejaví sa v ňom:

    - odborný profil sprievodcu

    - charakterové vlastnosti

    - výsledky topografickej, psychologickej a chronologickej prípravy.

    Pri spracovávaní slovného výkladu musia byť OBSAH A FORMA v jednote takto:

    POŽIADAVKY na výklad sprievodcu

    z hľadiska FORMY: z hľadiska OBSAHU:

    1. jazykovo správny vedecky pravdivý

    2. terminologicko presný poučný

    3. kultivovaný výchovný

    4. zreteľný ohľaduplný

    5. prístupný, zrozumiteľný zaujímavý

    6. prehľadný porovnávací

    7. stručný vzťahový

    8. primeraný zovšeobecňujúci

    9. názorný pestrý

    10. zábavný získavajúci

    Formálna stránka je vonkajší spôsob prejavu. Formál. stránkou má vyvolať záujem o sledovanie výkladu, organizačné pokyny ap.

    POZIADAVKY NA FORMÁLNU STRÁNKU:

    1. JAZYKOVÁ SPRÁVNOSŤ sa prejavuje v ovládaní spisovného jazyka (materinského aj cudzieho), od výslovnosti po slovnú zásobu. Neprípustný je dialekt!

    2. TERMINOLOGICKÁ PRESNOSŤ - nestotožňuje sa s jazykovou presnosťou, pretože sprievodca môže mať nedostatky v terminológii z dôvodu vecného nepoznania pojmov. Termin. presnosť sa vyžaduje najmä pri tematických zájazdoch a kongresovom CR.

    3. KULTIVOVANOSŤ VÝKLADU - prejavuje sa v správnej dikcii (spôsob vyjadrovania a vyslovovania) a v štylistickej prepracovanosti (spôsob používania vyjadrovacích prostriedkov). Výklad nesmie urážať vedome ani nevedome, nesmie obsahovať žiadne vulgarizmi. Kultivovanosť je dôležitá najmä pri prehliadkach kultúrnych a historických objektov.

    4. ZRETEĽNOSŤ VÝKLADU - závisí od melodickosti, hlasitosti, intonácie, rýchlosti hovoreného slova, opakovaní dôležitých informácií a nových pojmov, zreteľnom vyslovovaní koncoviek (hlavne pri výklade v cudzom jazyku).Lepšiu zreteľnosť môžeme dosiahnuť používaním technických pomôcok (megafón, prenosný mikrofón ap.) Často sa pri prehliadke hradov, zámkov ap. používa za poplatok zapožičaný magnetofón s nahrávkou.

    5. PRÍSTUPNÝ A ZROZUMITEĽNÝ výklad - taký, ktorému rozumejú účastníci zájazdu(pobytu) bez ohľadu na vzdelanie. Závisí od správnej štylizácie a kompozície (skladba, zloženie, usporiadanie viet) a v ich nenáročnom podaní.

    6. PREHĽADNOSŤ výkladu - dosahuje sa spracovaním a použitím excerpčných lístkov. Treba vždy vopred vedieť, o čom treba hovoriť.

    7. STRUČNOST výkladu - sa dosahuje neustálym precvičovaním informácií z inf. minima, aby sprievodca v krátkom čase povedal čo najviac

    8. PRIMERANOST výkladu - prispôsobovať výklad objektívnym a subjektívnym podmienkam (klimatickým, akustickým, únave, nálade účastníkov, ich záujmu o výklad ap.)

    9. NÁZORNOST výkladu - dosiahne sa prezentovaním písomných, obrazových alebo zvukových materiálov, dokumentov na dosiahnutie lepšie obrazotvornosti a predstavivosti účastníkov

    10. ZÁBAVNOST výkladu - používať vtipný text, so zmyslom pre situačný humor. Vedieť odhadnúť mieru!

    Vhodnou formálnou stránkou pomôžeme účastníkom lepšie pochopiť obsah - podstatu poskytovaných informácií.

    OBSAH je rozsah poznatkov, zaujímavostí a vedomostí, ktoré sprievodca poskytuje, sprostredkováva účastníkom. POŽIADAVKY:

    1. VEDECKÁ PRAVDIVOST- informácie nesmú byť v rozpore s najnovším poznatkami vedy. Upevňuje dôveru účastníkov v schopnosti sprievodcu a tvorí podstatnú zložku obsahu výkladu

    2. POUČNÝ výklad - má obohatiť účastníkov o nové poznatky o navštívených miestach a krajine. Sprievodca využíva najmä informačné minimum, aby nezabudol na dôležité informácie.

    3. VYCHOVNÝ VPLYV - neformálny, diferencovaný s ohľadom na účastníkov. Má vplyv na utváranie si názorov na navštívenú krajinu.

    4.OHĽADUPLNOST - nesmie obsahovať nič, čo by jednotlivcov mohlo uraziť, znevážiť a podceniť.

    5. ZAUJÍMAVOST - zdôrazňovaním niečoho nového o veciach všeobecne známych alebo blízkych.

    INFORMÁCIA A JEJ ZAUJÍMAVOST - NEZABUDNUŤ!

    6. NEUSTÁLE POROVNÁVANIE - môže sa uplatniť v ktorejkoľvek oblasti a dosiahne sa zvýšenie záujmu a lepšej predstavivosti účastníkov

    7. Uplatňovanie vzájomných VZTAHOV - uplatňuje sa v medzinárodnom turizme, kde obojstranným uvádzaním informácií o tom, čo jedna krajina predstavuje (znamená) z hľadiska spolupráce a vzájomných vzťahov pre druhú krajinu a naopak.

    8. ZOVŠEOBECNENIE OBSAHU výkladu - dodržiavať postup:

    - od všeobecných k zvláštnym až k jednotlivým informáciám

    (najprv porozprávam o gotike všeobecne, potom jej vývin na Slovensku a napokon na určitom hrade).

    9. PESTROST výkladu - striedať rôzne témy, odstrániť jednostrannosť a neopakovať informácie.

    10. ZÍSKAVAJÚCI - propagačné pôsobenie na účastníkov. Výklad má získavať účastníkov pre opakovanú účasť na Slovensku. Žiadne iné prostriedky nenahradia priamy vplyv, osobný kontakt.

    Zvýšené nároky kladú na výklad a jeho obsah najmä putovné poznávacie zájazdy. Orientujú sa na poznávanie kultúrno historických alebo prírodných atraktivít. Pre účastníkov poznávacích zájazdov je typická ZVEDAVOST v pozitívnom zmysle o všetko nové, cudzie, neobyčajné a mimoriadne. Od sprievodcu sa okrem výkladu vyžaduje preto aj zaradenie špeciálnych animačných činností (hádanky, súťaže, diskusie, kvízy ap.), ktoré znásobia účinok hovoreného slova.

    Podľa konkrétnych podmienok (exteriér, interiér, dopravný prostriedok) a od použitia technických prostriedkov rozlišujeme sprievodcu:

    - prednášateľa

    - hlásateľa

    - komentátora - reportéra

    - sprievodcu interiérom

    - vedúceho exkurzie

    - tlmočníka.

    V praxi sa tieto rozlíšenia obyčajne kumulujú.

    PREDNÁŠKA - využíva sa vtedy, ak zlé počasie nedovoľuje iný program. Výhody oproti výkladu sú:

    - používa sa pri nej audiovizuálna technika

    - účasť ľubovoľného množstva poslucháčov

    - predniesť vopred pripravený text

    - bezprostredne vnímať atmosféru auditória a prispôsobiť prednášku záujmu a reakciám (prechod na dialóg)

    - prednášať bez vplyvu rušivých a roztýľujúcich elementov na poslucháčov aj prednášateľa

    NEVÝHODA - nepriame prezentovanie (obrazom alebo modelom)skutočnosti, o ktorej sa prednáša. Prednáška by mala pripraviť účastníkov na prehliadku mestom, prírodou ap.

    Sprievodca - HLÁSATEĽ - poskytuje výklad z kabíny vo vlaku, lodi alebo v lietadle veľkému počtu účastníkov. Nemá bezprostredný kontakt , nepozná reakcie poslucháčov. Informuje o pozoruhodnostiach trasy, hovorí úsporne, výstižne s časovým predstihom, presne lokalizuje to, o čom chce hovoriť.

    REPORTÁ_ - komentár umožňuje autokar. Sprievodca je v bezprostrednom kontakte so skupinou, jazdu môže prispôsobiť potrebám výkladu. Od sprievodcu sa vyžaduje neustála bdelosť a reakcia na okolitú krajinu, poskytovanie informácií v časovom predstihu.

    VEDÚCI EXKURZIE sa sprievodca stáva po vystúpení skupiny z dopravného prostriedku. Výklad podáva na klimaticky chránenom, nehlučnom mieste. Pri výklade na vyhliadke najprv stanoví presné orientačné body, vymedzí výsek pozorovania. Vo výklade postupuje od najvzdialenejších bodov k najbližším, sprava doľava, potom zľava doprava. Čím bližšie sú pozorované miesta, tým sú viditeľnejšie a teda výklad o nich môže byť podrobnejší. Je potrebné brať do úvahy aj význam pozorovaných objektov - aj vzdialenejší ale významnejší treba vhodne opísať.

    Prehliadka významných objektov nesmie byť len popisom pamiatok , ale treba hovoriť aj o dejinnom vývoji.

    TLMOČNÍK - v ZACR - neprekladá len mechanicky, ale tvorivo text transformuje tak, aby bol jeho obsah zaujímavejší. Presnosť vo výklade sa vyžaduje pri prehliadke technických objektov, prípadne pri spoločenských rokovaniach.

    Poľovník a horský vodca - tu sa vyžaduje odborná a tlmočnícka spôsobilosť sprievodcu menej výklad resp. ostatná činnosť.

    OSOBNÁ VYBAVENOST SPRIEVODCU

    Závisí od druhu a náročnosti zájazdu (pobytu):

    - preukaz sprievodcu CR a menovku

    - osobné doklady (občiansky preukaz alebo pas, víza, rezervné fotografie aspoň tri, pre prípad odcudzenia pasu)

    - písomné spracovanie informácií topografické, psychologické, chronologické, vrátane itineráru. Nezabudnúť lupu alebo aj baterku pri sledovaní mapy večer aj potme,

    - príručnú tašku na doklady

    - mapové a textové pomôcky (autoatlas, automapy, plány miest, turistických sprievodcov ap.)

    - technické pomôcky (pero, farebné fixy, ceruzy, gumy, blok, obálky, kancelársky papier, vreckový nožík, hodinky, budík, kriedu, nožnice, lepiacu pásku, špendlíky, šijacie potreby, špagát otvárač na konzervy a fľaše, pravítko, buzolu, ďalekohľad, píšťalku)

    - osobnú bielizeň, odev, obuv

    - osobnú peňažnú hotovosť,

    - občerstvenie na cestu.

    Do batožiny vsunúť menovku s domácou adresou, visačkou CK a cieľovým miestom.

    PRACOVNÁ AGENDA SPRIEVODCU CR PRI PREVZATÍ A POČAS ZÁJAZDU (POBYTU)

    4.1. Právna úprava vzťahu sprievodcu a CK

    Právna úprava vzťahu medzi sprievodcom a CK je predpokladom ich bezproblémovej spolupráce. Umožňuje obojstranne precizovať práva a povinnosti zmluvných partnerovo výške sprievodcovskej odmeny, príp. aj o výplate cestovných náhrad. Odmeny a cestovné náhrady sprievodcov sú nákladovými položkami CK, sú premietnuté v kalkulácii zájazdov alebo pobytov. Niektoré CK sa ich snažia minimalizovať až negovať, odvolávajúc sa na možnosť sprievodcu príjemne a užitočne stráviť čas so sprevádzanými účastníkmi, keďže má zabezpečené služby. Lenže sprievodca je významným faktorom ovplyvňujúcim spokojnosť účastníkov CR s aranžmán služieb CK, s poskytovanými službami, pri riešení mimoriadnych situácií. PRACOVNOPRÁVNY VZTAH

    Sprievodca s CK vstupuje:

    - podľa ustanovení Zákonníka práce ako do pracovnoprávneho vzťahu

    - ako obchodný partner pokiaľ sprievodcovskú činnosť vykonáva ako živnostník. Forma a obsah závisí od vzájomnej dohody.

    CK so sprievodcom CR uzatvára dohovor v týchto formách:

    a) podľa pracovnej zmluvy v rámci pracovného pomeru - hlavného,

    vedľajšieho alebo pracovného pomeru počas dovolenky,

    b) na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru - dohodou o vykonaní práce a dohodou o pracovnej činnosti,

    c) dohodou so sprievodcom - živnostníkom.

    VYKONÁVANIE SPRIEVODCOVSKEJ ČINNOSTI V PRACOVNOM POMERE

    1. Pracovný pomer, ktorý vznikol PÍSOMNOU PRACOVNOU ZMLUVOU na:

    - plný pracovný úväzok, a to na dobu neurčitú alebo na dobu určitú, tzv. terminovaná pracovná zmluva. Tu ide o HLAVNÝ pracovný pomer. Týždenný pracovný čas je 42,5 hodín. Touto formou sprievodcov zamestnávajú len veľké CK, často funkciu sprievodcu kumulujú s inými činnosťami, osobitne v mimosezónnom období.

    2. V rámci VEDĽAJŠIEHO PRACOVNÉHO POMERU sa pracovná zmluva uzatvára na kratší čas ako určený týždenný pracovný čas. Najvyšší pracovný čas, ktorou sa vedľajší pracovný pomer vymedzuje nie je právne určený. Úprava nestanovuje celkový najvyšší rozsah dohodnutej pracovnej doby vo dvoch alebo viacerých pracovných pomeroch.

    3. Pracovný pomer uzatvorený na čas súvislého ČERPANIA DOVOLENKY plynúcej z hlavného pracovného pomeru - neposudzuje sa ako vedľajší pracovný pomer. Podmienkou tohto pracovného pomeru je, že sprievodca bude pracovať inde, než u svojho zamestnávateľa. Pracovný pomer sa uzatvára na čas čerpania dovolenky na zotavenie plynúcej z hlavného pracovného pomeru a musí ísť o súvislé čerpanie dovolenky v rozsahu najmenej 5 pracovných týždňov.

    VYKONÁVANIE SPRIEVODCOVSKEJ ČINNOSTI DOHODAMI

    Činnosť sprievodcov CR vykonávaná dohodami mimo pracovného pomeru je aktuálna pre tých, ktorí majú hlavný pracovný pomer (hlavné zamestnanie) a sprievodcovskej činnosti sa venujú vo svojom voľnom čase, prípadne ide o sprievodcov NA VOĽNEJ NOHE. V súčasnosti ide i najčastejšie formy spolupráce CK a sprievodcov.

    keď mu CK nevytvorila vhodné podmienky na splnenie pracovnej úlohy. CK mu je povinná nahradiť škodu. Odmena je splatná až po vykonaní pracovnej úlohy.

    DOHODA O PRACOVNEJ ČINNOSTI

    - uzatvára sa vtedy, ak predpokladaný rozsah práce nepresahuje v priemere polovicu týždenného pracovného času. Do rozsahu tejto doby sa nezapočítava čas prípadnej pracovnej pohotovosti, za ktorú sprievodcovi neprislúcha odmena a taktiež pracovná pohotovosť doma. Dodržiavanie dohovoreného, najviac prípustného (nemenej ako polovica týždenného) pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzavretá, najdlhšie však na obdobie 12 mesiacov. Dohoda sa uzatvára LEN PÍSOMNE, ináč je neplatná. Odmena za vykonanú prácu je splatná:

    - vo výplatných termínoch určených CK

    - po vykonaní celej pracovnej úlohy

    Všetky dohody a zmluvy sa CK uzatvárajú na univerzálne predtlačené formuláre. Okrem toho sa však precizujú zásadné PODMIENKY SPOLUPRÁCE so sprievodcom CR:

    a) sprievodca sa zaväzuje vykonáva_ sprievodcovskú činnosť počas zájazdov (pobytov), ktorými ho CK poverí riadne, svedomito, podľa svojich vedomostí a schopností. Zaväzuje sa dodržiavať aj podmienky dohody s CK. Poverenie sa týka len jednotlivého zájazdu (pobytu), pri každom sa musí osobitne vydávať.

    b) CK sa zaväzuje vytvoriť sprievodcovi podmienky na úspešné splnenie pracovných úloh, zoznámiť ho s predpismi a smernicami pre jeho činnosť. Má právo a povinnosť sprievodcovu prácu kontrolovať.

    c) sprievodca zodpovedá za výkon odbornej sprievodcovskej služby. Je povinný rešpektovať všeobecné aj špeciálne CK vydané smernice a predpisy pre sprievodcovskú činnosť

    d) sprievodca má HMOTNÚ ZODPOVEDNOSŤ za peňažné prostriedky (ceniny), zodpovedá za správne vyplnenie dokladov, je povinný vyúčtovať pobyt do určeného dňa.

    e) CK je povinná vyplatiť sprievodcovi za vykonanú prácu dohovorenú odmenu po vyúčtovaní . Odmena sa zdaňuje podľa platných predpisov

    f) počas pobytu (z.) je sprievodca poistený proti škodám na zdraví a majetku v rovnakom rozsahu ako účastníci. Poistenie obstaráva CK a poistnú sumu hradí sprievodca z vlastných prostriedkov.

    g) za výkon sprievodcovskej činnosti nevzniká sprievodcovi nárok na platenú dovolenku na zotavenie, ani náhrady mzdy pri prekážkach pri práci,

    h) za škodu, ktorú sprievodca utrpí počas sprievodcovskej činnosti mi obyčajne CK poskytuje v rovnakom rozsahu akoby bol zamestnaný v trvalom pracovnom pomere.

    Písomné materiály sa evidujú a následne archivujú v CK.

    SPOLUPRÁCA SPRIEVODCU - ŽIVNOSTNÍKA A CK

    Sprievodcovská činnosť vykonávaná ako živnosť je:

    "činnosť spočívajúca v sprevádzaní skupiny osôb alebo jednotlivca, starostlivosť o dodržiavanie dohodnutých podmienok programu cestovania, dopravy, ubytovania, stravovania a poskytovania informácií." (Živnostenský zákon, § 39)

    Je to OHLASOVACIA POVINNOSŤ z hľadiska získania Živnostenského oprávnenia. Je to VIAZANÁ ŽIVNOSŤ z hľadiska odbornej spôsobilosti a OBCHODNÁ ŽIVNOSŤ z hľadiska obsahu a rozsahu. Žiadateľ musí spĺňať - 18 rokov, spôsobilosť na právne úkony a bezúhonnosť - nebol právoplatne odsúdený za trestný čin súvisiaci s podnikaním a s úmyselným poškodením. Vzdelanie musí by_ minimálne stredoškolské s 5 ročnou praxou, alebo VŠ s dvojročnou praxou

    V prípade spolupráce sprievodcu živnostníka s CK sa postupuje

    1. V súlade tradičnej výmeny obchodnej korešpondencie: CK objednáva sprievodcovské služby u sprievodcu - živnostníka, ktorý jej objednávku potvrdzuje

    2. Na základe písomnej uzatvorenej zmluvy. ide o tzv. PRÍKAZNÚ ZMLUVU, kde príkazníkom je sprievodca a príkazcom je CK. Touto zmluvou sa príkazník zaväzuje vykonávať sprievodcovskú činnosť pre príkazcu. Príkaz musí príkazník vykonáva_ osobne, podávať príkazcovi správu o postupe pri plnení príkazu, predložiť vyúčtovanie. Ak nie je dohodnuté ináč, CK je povinná poskytnú vopred prostriedky na splnenie príkazu, nahradiť všetky potrebné a užitočné náklady a to aj vtedy, ak sa príkaz neuskutočnil (neprišla skupina ACR). CK je povinná sprievodcovi nahradiť škodu, ktorá mu vznikla v výkonom príkazu. Odmenu je CK povinná vyplatiť len ak bola dohovorená.

    ODMEŇOVANIE SPRIEVODCOV CR

    Za vykonanú prácu prislúcha mzda aj sprievodcom CR v zmysle platných mzdových predpisov. Mzda interných sprievodcov nesmie byť nižšia než je zákonom stanovená minimálna mzda (v r.1999 je to 3600 Sk). Výška odmien externých pracovníkov sa stanovuje vzájomnou dohodou CK a sprievodcu a to:

    - absolútnou sumou za celý pracovný výkon,

    - použitím interne spracovaných honorárových sadzobníkov. Pri ich spracovávaní CK zohľadňuje tieto kritéria:

    a) pracovný čas, ktorý sprievodca strávi so skupinou v jednotlivých dňoch diferencovanou dennou paušálnou alebo hodinovou odmenou. Pri paušálne je to počet dní po najmenej 8 hodín denne, pri hodinou je to skutočný počet odpracovaných hodín.

    b) druhu CR diferenciáciou odmien pre sprievodcov domáceho, aktívneho alebo pasívneho ZCR,

    c) činnosť sprievodcu diferencovaná podľa druhu vykonávanej sprievodcovskej činnosti - technický, odborný alebo vedúci sprievodca, sprievodca vo vlaku, mestom ap.

    Pri stanovení výšky honorárových sadzieb sa dajú uplatni_ aj nasledujúce zásady:

    - upresnenie začiatku a konca pracovného výkonu sprievodcov

    - prvý a posledný deň zájazdu (pobytu/

    - použitý dopravný prostriedok

    - zohľadnenie používania niektorých cudzích jazykov

    - stanoviť pravidlá o výške odmeny ak avízovaná skupina nepríde

    - akceptovať nárok sprievodcu na výplatu za prípravu a zúčtovanie zájazdu (pobytu)

    Ostatné možností:

    a) Nárok sprievodcu na výplatu hodinovej odmeny môže byť len najviac jednu hodinu pred skutočným odchodom dopravného prostriedku, pri sprevádzaní skupín PZCR prepravovaných lietadlom, vlakom alebo loďou, ale najviac dve hodiny pred odchodom a končiť príchodom na učené miesto,

    b) V AZCR sprievodca činnosť začína prevzatím zahraničnej skupiny a končí hodinou jej skutočného odchodu. Do počtu hodín pracovného výkonu môžeme zarátať aj dobu strávenú sprievodcom v dopravnom prostriedku počas cesty na miesto prevzatia skupiny alebo z tohto miesta pri návrate. Môže sa rátať skutočný počet hodín alebo polovica. Možno sem zarátať aj dobu potvrdeného meškania dopravného prostriedku pred aj po skončení zájazdu.

    c) sprievodca, ktorý vykonáva svoju činnosť v dvoch časovo nadväzujúcich zájazdoch má nárok na hodinovú odmenu podľa skutočne odpracovaných hodín.

    d) sprievodcovia, ktorí podávajú výklad v "ťažkých" cudzích jazykoch - orientálne, škandinávske ap. by mali dostať príplatok

    e) sprievodcovi prislúcha za nevyhnutnú čakaciu dobu, najviac 4 hodinový odmena aj vtedy, ak skupina nepríde.

    f) v opodstatnených prípadoch môže sprievodca dostať príplatok za prípravu, vyhodnotenie a vyúčtovanie zájazdu, ktorý sa určuje paušálnou sumou, pričom počet hodín sa môže určiť podľa doby trvania zájazdu

    ODMENY ZIVNOSTNÍKOM sú dohodnuté s využitím identických pravidiel alebo dohovorené ad hoc (na tento prípad) podľa náročnosti zájazdu, mena, obľúbenosti a žiadanosti sprievodcu klientmi CK.

    Odmeny podliehajú zdaneniu podľa platných predpisov. Výplata sprievodcovi sa robí v hotovosti alebo na osobný účet, príp. poštovou poukážkou na adresu. Živnostník si odmenu vyfaktúruje a uhrádza sa bezhotovostným prevodom na jeho bežný účet z účtu CK.

    ZAKLADNÉ POVINNOSTI SPRIEVODCU POCAS PUTOVNÉHO ZÁJAZDU

    Sprievodca sa VCAS dostaví na miesto stretnutia so skupinou. Obyčajne najmenej pol hodiny pred jej odchodom. Pripevní si menovku, ktorú nosí počas celého pobytu s výnimkou osobného voľna. Skontroluje, či dopravný prostriedok je označený emblémom CK.

    - podľa zoznamu prekontroluje skutočný počet účastníkov

    - v PCR skontroluje cestovné doklady (platnosť, zhodu s fotom, nepoškodenosť, podpis držiteľa, zápis detí).

    - pamätá na dôležitosť "prvého dojmu" - upravenosť zovňajšku so zodpovedajúcim správaním sa sprievodcu.

    Od začiatku musí sprievodca trvať na tom, aby bolo všetko v poriadku. Záujem o poriadok hodnotia účastníci vyššie, sprievodca musí vnášať pokoj - hneď na začiatku poskytuje presné a jasné informácie v očakávanom rozsahu.

    PO NASTŮPENÍ do dopravného prostriedku:

    - účastníkov privíta v mene CK, predstaví sa, resp. aj ostatných sprievodcov, pri autokarových zájazdoch aj vodičov.

    - zoznámi účastníkov s trasou, programom a upozorní na dodržiavanie disciplíny, rešpektovanie časového plánu, pričom aj sám dôsledne ho dodržiava

    - včas informuje o hraničných priechodoch, o colných a devízových predpisoch danej krajiny,

    - čas strávený v dopr. prostriedku využíva na lepšie spoznávanie účastníkov a vzájomne ich kontaktuje - rodiny s deťmi, manželské páry ap.

    - po príchode do ubytovacieho zariadenia rozdelí účastníkov do jednotlivých izieb (obyčajne podľa rozdeľovníka CK),

    - všetky činnosti vykonáva pokojne, vyrovnane, takisto rieši aj nedostatky.

    - upozorňuje na zmeny v počte účastníkov pri ubytovávaní,

    - dbá, aby boli poskytnuté všetky služby

    - spisuje reklamačný poriadok, ak sa mu nedostatky nepodarí odstrániť v spolupráci s dodávateľmi služieb,

    - dodržiava kalkulácie zájazdu

    - za služby, ktoré účastníci nevyužili z vlastnej vôle, sa náhrada neposkytuje,

    - v hotovosti platí len plánované výdavky, nepredvídané len v naliehavom prípade.

    Ak dôjde z rôznych príčin k zmene programu, trasy ap., urobí všetko tak, aby dodržiaval bezpečnostné opatrenia a všestranne chránil záujmy účastníkov i CK. Všetky dôležité okolnosti hlási CK alebo poskytovateľom služieb.

    Pred odchodom z ubytov. alebo strav. zariadenia, tiež dopr. prostriedku s upozorní účastníkov na to, aby si dôkladne skontrolovali batožinu, či niečo nezabudli.

    Zmeškanie účastníka pred odchodom rieši namieste (skontaktuje sa so zahr. CK, tamojšími zástupcami vysielajúcej CK ap.) a postará sa o jeho batožinu.

    Po trase poskytuje účastníkom výklad, zúčastňuje sa na celom programe so skupinou, spolupracuje s miestnymi sprievodcami ap.

    Konfliktom v skupine alebo účastníkov s dodávateľmi služieb radšej preventívne predchádza a vzniknuté problémy rieši operatívne a okamžite.

    Pred odchodom sa dodávateľom služieb poďakuje, s účastníkmi sa rozlúči a v CK zúčtuje a odovzdá všetky doklady.

    ZAKLADNÉ POVINNOSTI SPRIEVODCU A DELEGÁTA POCAS z-p.

    Sprievodca mimoriadnu pozornosť venuje odbornej príprave a programu .

    V ubytovacom zariadení:

    - odsúhlasí zloženie, štruktúru izieb

    - upresní ubytovací poriadok,

    - vyhradí miesta na stravovanie, čas konzumácie, spôsob zaplatenia pri prekročení limitu

    Pri prvom spol. stolovaní i účastníkmi:

    - vysvetlí spôsob stravovania,

    - rozvrhne časové intervaly podávania raňajok, obedov a večerí

    - vysvetlí nadlimitné spôsoby úhrady za jedlo a nápoje,

    - požiada o dodržiavanie času podávania jedál a zasadací poriadok

    Na začiatku, ale až po odpočinku, sprievodca oboznamuje skupinu s programom pobytu. Je dôležitý výber miesta a spôsob oboznámenia, tiež obsah a forma poskytovania informácií o programe (na pokojnom mieste, kľudne, stručne emotívne podfarbiť, zrozumiteľne, nezabúda_ na dobrovoľnosť pri výbere foriem z ponúkaného programu). Ústne informácie kombinuje s písomnými - vývesky, tabule ap.

    Po celý čas je potrebné udržať si záujem účastníkov, organizovať preto zaujímavé a príťažlivé podujatia.

    Sprievodca kontroluje dodržiavanie jednotlivých bodov plánovaného programu, ak pre nepriazeň počasia sa nemôže uskutočniť, zabezpečí náhradu, resp. náhradný termín.

    Sleduje kalkuláciu a dodržiavanie limitov. Za nevyčerpané služby sa snaží dať účastníkom náhradu.

    Na záver sa s účastníkmi aj dodávateľmi rozlúči a poďakuje.

    DELEGÁT - pôsobí hlavne v zahraničí, kde sa koncentrujú klienti určitej CK. Na rozdiel od sprievodcu sa delegát stará o klientov ubytovaných vo viacerých hoteloch a na viacerých miestach v danej krajine. Skupinu pri autokarovej preprave čaká v hoteli, pri leteckej na letisku a zabezpečí aj transfer.

    Vývesné tabule s informáciami umiestni na vhodné miesto v každom hoteli, kde má klientov. Na tabuli uvedie:

    - svoje meno a priezvisko, číslo telefónu a adresu, čas a miesto, kde bude hosťom k dispozícii, program z-p.

    Delegát musí dokonale ovládať vlastný i cudzí jazyk, pozná svoje povinnosti, vlastní vodičský preukaz a používa auto.

    Celú pracovnú agendu odovzdáva v dokonalom poriadku svojmu nástupcovi.

    POVINNOSTI SPRIEVODCU PODLA POUZITÉHO DOPRAVNÉHO PROSTRIEDKU

    AUTOKAROVÝ

    - usmerňuje nástup účastníkov podľa zasadacieho poriadku

    - sleduje počet odjazdených km na tachometri (zapíše si začiatočný i konečný stav km)

    - počas prepravy spolupracuje s vodičom

    - v prípade nehody zabezpečí všetko potrebné (hlási polícii, pomáha pri záchrane klientov)

    - potvrdzuje vodičovi spoločný cest. lístok na záver.

    V prípade, že k nehode treba privolať lekára je nutné oznámiť:

    - body na identifikáciu miesta nehody

    - druh nehody (prevrátené auto, horiace, vo vode ap.)

    - počet zranených osôb na odvoz

    Sprievodca sa musí venovať zraneným, využiť všetky svoje schopnosti na poskytnutie prvej pomoci. Zachovať vždy POKOJ A ROZVAHU.

    VLAKOVÝ ZÁJAZD

    - od CK prevezme potvrdenie o rezervácii vozňov a oddielov, pri mimoriadnych vlakoch aj cestovný poriadok

    - rezervovanie miest si overí v kancelárii prepravcu

    - menší počet prepravovaných osôb si dá overiť podpisom sprievodcovi vo vlaku

    - zabezpečí rozmiestnenie účastníkov po vlaku podľa rozdeľovníka - prihliada na požiadavky starších ľudí, invalidných, rodičov s malými deťmi ap.

    LETECKY

    - zabezpečuje včasný odchod účastníkov a odvoz ich batožiny na letisko z miesta stretnutia so skupinou,

    - spolupracuje s pracovníkmi leteckej spoločnosti pri vybavovaní formalít

    - pomáha pri organizácii nástupu účastníkov do lietadla

    - zabezpečí transfer z letiska do ubytovacieho zariadenia

    - po prílete a odlete spolupracuje s pracovníkmi colnej a pasovej kontroly.

    LODNY

    - zabezpečuje nástup účastníkov na loď,

    - informuje o pridelení miest v kajutách podľa rozdeľovníka CK,

    - upozorní účastníkov na včasné vystúpenie z lode

    - zabezpečí odvoz účastníkov a ich batožiny do ubytovacieho zariadenia.

    POVINNOSTI SPRIEVODCU PRI MIMORIADNYCH UDALOSTIACH

    Patrí sem: vážne ochorenie, úraz, hospitalizácia, smrť účastníka.

    Ak sú v pri týchto udalostiach splnené podmienky poistenia, ide o POISTNÉ UDALOSTI.

    Mimoriadnou udalosti v CR je aj strata cestovného dokladu v zahraničí. Sprievodca musí vynaložiť všetky sily na riešenie udalostí a podať o nich správu.

    PRI OCHORENÍ - zabezpečí poskytnutie prvej pomoci, odvoz do nemocnice, liečenie

    - po skončení liečenia požiada ošetrujúceho lekára o potvrdenie diagnózy a terapie, podaných liekoch. Stará sa o batožinu chorého. Ak je potrebné zruší všetky objednané služby pre klienta.

    Hospitalizáciu účastníka AZCR hlási vysielajúcej CK v zahraničí.

    SMRŤ účastníka organizovaného z-p vážne zasahuje do programu skupiny. Sprievodca okamžite informuje zastupiteľský úrad, delegáta a vysielajúcu CK.

    - zisťuje, či sa nemôže pochovať v zahraničí, spopolniť a urnu previesť domov

    - zabezpečuje obhliadku a stotožnenie mŕtveho, vystavenie úmrtného listu

    - so svedkami preberá, alebo príbuzným odovzdá osobné veci okrem cestovného dokladu, ak bude prepravovaný domov

    - po príchode odovzdá všetko CK, ktorá zabezpečuje informovanie príbuzných, vyjadrenie sústrasti i odvoz osobných vecí.

    Ostatné mimoriadne udalosti: ŠTRAJKY, ZIVELNÉ POHROMY

    - sprievodca musí chrániť životy, zdravie a majetok účastníkov,

    - urobiť všetky opatrenia aby skupina mohla pokračovať v plánovanom programe,

    - informovať o tom vysielajúcu CK.