MEDZINÁRODNÁ KOOPERÁCIA V TURIZME
FRANCHISING
Cieľom spoločností pôsobiacich v turizme je maximálna expanzia distribúcie svojho produktu. Pomáha im k tomu marketingová metóda, resp. systém odbytu - FRANCHISIG. Veľkým spoločnostiam umožňuje dostať ich značku do ďalších regiónov a teritórií. Na základe udelenia oprávnenia, licencie však umožňuje aj využívať široký okruh tovarov a služieb.
Vlastník značky – FRANCHISOR poskytuje príjemcovi značky – FRANCHISISTA, franchisee (t.j. fyzická alebo právnická osoba, ktorú predstavuje hotelová spoločnosť, hotel, alebo konkrétna osoba) právo distribuovať produkt CR so značkou franchisora za určitý poplatok s podmienkou dôsledného dodržiavania kvality predávaného produktu.
Franchisee Franchisee
Franchisee |
|
Franchisor |
|
Franchisee |
|
Franchisee Franchisee
Existujú 2 formy franchisingu:
Franchising vznikol na prelome 19. a 20. st. V USA. Skutočný rozmach zaznamenal v 50. rokoch, keď sa v podobe komplexného franchisingu začal rozvíjať v oblasti spoločného stravovania a hoteliérstva. Najznámejšími priekopníkmi boli spoločnosti rýchleho stravovania tzv. Fast food McDonaldś a Kentucky Fried Chicken (Špeciality z kurčaťa podľa originálnych receptov plukovníka Sandersa. Receptúry sú prísne chráneným tajomstvom. Firma prevádzkuje reštaurácie pre špecialistov – drive trought – podaj jedla do auta). Franchising využívajú od r. 1955. Franchising umožňuje novému hotelu získať to, čo potrebuje na rozbehnutie a udržanie sa na trhu. Franchisor poskytuje nielen značku s vynikajúcim imidžom, ale tiež koncepciu obchodovania, obchodnú a technickú podporu.
Franchisingovú licenciu spoločnosti ICH – Forum International získal hotel Forum, taktiež značku americkej spoločnosti Holiday Inn získal rovnomenný hotel v Bratislave.
Výhody franchisingu možno zosumarizovať do „4 P“:
Product – produkt
Process – postup, operácia
Profitability – ziskovosť, výnosnosť, užitočnosť
People – ľudia
Produkt:
Postup, operácie:
Ziskovosť, efektívnosť:
Ľudia:
Aktívne formy – vzdelávacie kurzy a programy, rotácia topmanažérov ho franchisingových hoteloch, dlhodobá a krátkodobá prax stredného manažmentu vo franchisigových hoteloch.
Pasívne formy – pobyt pracovníkov v ktoromkoľvek hoteli na určitý počet dní do roka za špeciálnu cenu (maximálna zľava). Takto pracovník získava poznatky o realizácii produktu v iných franchisingových hoteloch.
Franchisor (Fr) a franchisee (Fs) sa riadia nasledujúcimi zásadami:
VÝHODY franchisingu:
NEVÝHODY franchisingu:
Významné sú aj celospoločenské efekty franchisingu. Vytvárajú pracovné príležitosti v konkrétnom regióne, či lokalite.
MEDZINÁRODNÉ HOTELOVÉ SPOLOČNOSTI
V celosvetovom význame sa hotelierstvo považuje za odvetvie priemyslu. Vyplýva to :
Postavenie hoteliérstva v 14 štátoch Európskej únie – údaje z r. 1995
V EÚ funguje 177 835 hotelov s kapacitou vyše 8 miliónov lôžok. Najvyššia kapacita je v krajinách s rozvinutým zahraničným aktívnych CR, a to v Taliansku, Nemecku a v Španielsku (každá krajina má asi milión lôžok) a k nim sa približujú Veľká Británia a Rakúsko. Hotelové podniky sa rozvíjajú priamoúmerne s rozvojom CR.. Pôvodne miestny, či regionálny význam sa mení tým, že sa stávajú spoločnosťami, resp. do ni
ch vstupujú a disponujú s hotelovými zariadeniami nielen vo viacerých štátoch, no aj kontinentoch. V súčasnosti existuje vo svete asi 350 hotelových spoločností.Medzinárodné hotelové spoločnosti sú organizované v dvoch základných formách:
Sú to podnikateľské subjekty, často akciové spoločnosti, ktoré sú organizované do holdingov. Disponujú, resp. vlastnia určitý počet hotelov jednej alebo viacerých značiek.
Tvoria hotely, ktoré sú samostatnými podnikateľskými subjektami. Do reťazca vstupujú s cieľom udržať sa alebo rozšíriť svoje trhové postavenie prostredníctvom spolupráce, v zoskupení formou spoločných marketingových aktivít.
Marketingové aktivity orientujú na využívanie medzinárodných megakomputerizovaných rezervačných systémov, publikovanie v spoločných katalógoch,, využívanie jednej známej, pre všetky hotely spoločnej značky. Napriek tomu, že tieto hotely sú v určitej formu „združenia“, uchovávajú si svoju vlastnú identitu, bránia sa uniformovanosti, každý si zachováva svoje špecifické vlastnosti a vlastnú podnikateľskú filozofiu.
Desať najvýznamnejších medzinárodných hotelových spoločností v roku 1995
Hotelová spoločnosť Počet izieb Počet hotelov |
||
|
384 452 370 881 272 742 250 319 229 784 173 048 129 714 94 952 78 691 78 309 |
3 790 2 095 3 308 2 181 2 607 782 407 237 855 509 |
Hotelové reťazce s dvojstupňovým riadením:
HOLIDAY INN WORLD – WIDE
Spoločnosť aj reťazec, ktorý na trhu existuje už od roku 1952. Ako jedna z prvých amerických spoločností začala poskytovať právo franchisingu hotelom po celom svete.. Majú vyše 2000 hotelov po celom svete s vyše 370 tisíc izbami, pôsobí v 65 krajinách. V reťazci pracuje 160 tisíc zamestnancov, pre výchovu a vzdelávanie svojich zamestnancov majú zriadenú vlastnú univerzitu, ktorá patrí medzi najväčšie vzdelávacie inštitúcie v hotelierstve. Vo všetkých hotelo
ch so značkou Holiday Inn je rovnaký nábytok z vlastných nábytkárskych závodovOd roku 1997 má zastúpenie aj v Bratislave – do reťazca je začlenený trojhviezdičkový hotel Holiday Inn
.Zaujímavou komerčnou aktivitou je tzv. Timesharing (v preklade časový podiel) : klient si môže prenajať alobo kúpiť hotelové miesto na určitý čas, pričom toto miesto (izbu, apartmán, bungalow) môže počas dohodnutého času využívať v pravidelných intervaloch.
Reťazec má aj vlastný rezervačný systém
HOLIDEX.Pre reťazec Holiday Inn World-Wide sú typické tieto značky s nasledujúcimi charakteristikami:
Express – pre obchodných cestujúcich za ekonomické ceny. Okrem ubytovania poskytujú kontinentálne raňajky, nápoje, konferenčné služby.
Garde Court – služby majú výrazný osobný prístup k hosťom. Sú situované do centier miest.
Holiday Inn – sú určené pre hostí „súčasností“. Poskytujú široký sortiment doplnkových služieb – etážový servis, finesscentrum, bazén, konferenčné priestory a sekretárske služby.
Holiday Inn Resort – ponúkajú široký výber rekreačných služieb buď v hotelovom komplexe alebo v priľahlých rekreačných priestoroch. Hotely sú umiestnené v rekreačných strediskách. Charakterizuje ich bazév a relaxačné služby.
Select – existujú v USA a poskytujú služby so spoločenským vybavením v kombinácii s komfortom, teplom a familiárnosťou.
Holiday Inn Crown Plaza – ponúkajú mimoriadny štandard vybavenia a služieb. Izby sú priestranné a majú zvýšený počet zariadenia. Hotely s touto značkou sú v centrách miest a vo významných strediskách CR.
FORTE HOTELS
Má pôvod vo Veľkej Británií. Existuje od 40-tych rokov 20. storočia, keď zakladateľ Charles Forte otvoril svoj prvý business-bar. Ako prvý však začal poskytovať stravovacie služby a CATERING (stravovacie služby na letisku a v lietadlách počas letu) pre letiská v Londýne a v Paríži. Ekonomickú prosperita sa začala prejavovať na skupovaní hotelových spoločností. Doteraz má stratégiu podnikania založenú na prevádzkovaní business-hotelov a reštaurácií. Vo Veľkej Británií sa Forte Hotels
orientuje na:Obsadenosť si tento reťazec zabezpečuje veľmi vyspelým rezervačným systémom FORTES II., ktorý funguje od roku 1994.
Značky Forte Hotels:
Travelodge – značku má vyše 120 hotelov v západne Európe. Sú to jednoduché, no vysoko kvalitné hotely pri komunikačných uzloch a hlavných ťahoch.
Crest – business-hotely pre ktoré je príznačný individuálny prístup a individuálne služby. Sú umiestnené v kľúčových strediskách medzinárodného obchodu a pri medzinárodných letiskách.
Posthouse – poskytujú širokospektrálne služby spoločenského využitia. Je tu voľný vstup do relaxačných a zdravotných klubov.
Agip – ekonomické hotely so zárukou dobrej kvality. Sú určené pre obchodných cestujúcich o.i. aj v krajiných strednej Európy.
Heritage – tradičný komfort v budovách s tradičným architektonickým štýlom so zodpovedajúcim vybavením a nábytkom izieb.
Grand – sú hotely luxusnej triedy. Zaručujú komfort a vysokokvalitné služby v elegantnom prostredí.
Exclusive – hotely s najvyššou úrovňou – je ich iba 20 v celom reťazci.
Hotelové reťazce nezávislých hotelov:
Spoločnosť nezávislých hotelov TOP INTERNATIONAL HOTELS (TIH)
Pôsobí so svojou značkou v 18 krajinách Európy, vrátane SR. Do tohto reťazca sú zapojené hotely Devín a Dukla v Bratislave.
TIH reprezentuje hotely s dlhodobou tradíciou, ktoré majú podľa našej klasifikácie tri alebo 4 hviezdičky. Združuje:
Výhody spolupráce v rámci reťazca TIH je v možnosti využívať medzinárodné megacomputerizované rezervačné systémy. Zastúpenie majú po celom svete. Rezervácie sa zabezpečujú prostredníctvom centrálnych rezervačných systémov Amadeus, Apollo, Galileo, Sabre, Worldspan, Abacus.
Nezávislé hotely MINOTEL
Je ich vyše 700 a sú v 32 krajinách Európy. V SR má reťazec zastúpenie v hoteloch Lux v Banskej Bystrici a Magnólia v Piešťanoch.
Uvedený reťazec poskytuje maximálnu možnosť na zachovanie vlastného imidžu a identity každého hotela. Základbú filozofiu vyjadrujú heslo: „Ak si to želáš, tak príď!“
Pozitívne pôsobenie týchto nástrojov sa prejavuje v získavaní klientely a zvyšovaní obsadenosti hotela. Marketingové aktivity sa sústreďujú aj na získavanie hostí pre viacnásobný pobyt v hoteli. Pomáhajú k tomu nástroje: